^Zpět nahoru

logo

Nastává doba intenzivních procházek v přírodě, táboření nebo rybaření. Tyto koníčky jistě přináší velmi příjemné okamžiky, ať už strávené o samotě, nebo s rodinou či přáteli. Bohužel se objevují nezvaní návštěvníci, kteří nám tyto chvilky dovedou velmi znepříjemnit. A těmi jsou komáři, klíšťata, ovádi a nejrůznější jiný hmyz, díky kterému se vracíme z přírody okousaní jako kost od psa. Existují samozřejmě nejrůznější přípravky, které nás vetřelců zbaví. Bohužel velmi často bývají agresivní a nepříjemně zapáchající. Takže se nám sice vyhnou komáři, ale také přátelé a navíc si můžeme domů přinést vyrážku.


Ještě, že se dochovaly návody a rady, jak s hmyzem bojovali lidé za časů našich babiček. Zde je pár návodů, které jsou jednoduché, účinné a cenově velmi snadno dostupné:

Hřebíčkový repelent

10 – 20 g celého nebo čerstvě drceného hřebíčku
100 ml 100% lihu nebo nefermentovaného alkoholu (vodky)
Hřebíček naložíme do lihu a necháme dva až tři týdny louhovat. Poté scedíme přes jemné plátýnko nebo kávový filtr. Hřebíček můžeme položit na talířek a necháme například na okně. Působí jako domácí odpuzovač hmyzu. Výluh nalijeme do lahvičky nejlépe opatřené rozprašovačem. Před použitím protřepeme. Aplikovat můžeme každé dvě hodiny. Velmi dobře chrání před komáry a muškami.

Ořechové mazání
0,5 kg zelených ořechových slupek (možno nahradit zelenými šišticemi z tůjí)
1 l vody
Ořechové slupky svaříme v litru vody. Doporučujeme použít starší hrnec, protože odvar velmi intenzivně barví. Tekutinu následně rozlijeme do lahviček s Alpou v poměru 1:3 (3díly extraktu na 1 díl alkoholu). Do lahviček můžeme přidat kousky slupek. Vše uzavřeme a necháme dva týdny louhovat. Nanášíme na pokožku. Jedna dávka postačí zhruba na pět hodin. Velmi dobře odpuzuje jak komáry, tak klíšťata. A díky chladivým vlastnostem Alpy se hodí i na ošetření čerstvých štípanců. Díky intenzivnímu zabarvení je ale třeba se po častější aplikaci mazání důkladně omýt.

Olejový repelent
Použijeme nejrůznější sušené bylinky – heřmánek, pelyněk, třezalku, kopretinu nebo mladé březové větvičky. Bylinkami naplníme do 4/5 zavařovací lahev. Doplníme olejem. Stačí obyčejný kuchyňský, ale kdo chce dodat repelentu skutečně přírodní punc, může použít olivový. Sklenici utěsníme celofánem nebo igelitem a na prosluněném místě necháme dva týdny louhovat. Po přiměřeně dlouhé době scedíme sedlinu a tekutinu stočíme do lahviček. Je velmi účinná proti komárům i muškám. A pokud repelent uchováváme v chladu, vydrží i do další sezóny.

Octový repelent
Další z řady domácích repelent je opět na bázi bylinek. Budeme potřebovat zhruba 10 – 15 gramů sušených bylinek. Vhodný je například rozmarýn, šalvěj, levandule nebo pelyněk. Zalijeme vroucí vodou a necháme louhovat až do vychladnutí. Poté přidáme dvě lžíce octa (možno i jablečného). Aplikujeme na pokožku každé dvě hodiny. Velmi dobře odpuzuje komáry. Při jejím užívání opatrně. Lidé s citlivější pokožkou mohou pocítit podráždění.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Spolupracující firmy

Kosmetika a bytové doplňky s tradicí na SimplySay.cz

Mýdla z Anglie, luxusní kosmetika do koupele a koupelnové doplňky ze Skotska, prvotřídní kosmetika z Francie, svíčky z Ameriky, které dlouho hoří a nádherně voní... Nejen toto vše najdete v internetovém obchodě SimplySay.cz, který se specializuje výhradně na kvalitní kosmetické výrobky a bytové doplňky, které mají tradici a vysokou kvalitu.

Módní oblečení

Brumlik.cz

Testování, recenze

Recenze na DTANGLERBAND gumičky a DTANGLER kartáč

Není možné nenarazit na internetu nebo v časopisech na některý z těchto dvou výrobků. Gumičky v sadě po pěti DTANGLERBAND nebo rozčesávací kartáče DTANGLER. Oba výrobky jsou všude prezentované jako revoluční, inovativní a převratné produkty ve světě péče o vlasy. Vyzkoušeli jsme na vlastní kůži a vlasy a prozradíme, co si o výrobcích myslíme my.

ProTibet.cz

www.ActiMaris.cz

Venilafi.cz 2015 - všechna práva vyhrazena