^Zpět nahoru

logo

Reklama 180px

Venilafi.cz na FB

Herní koutek na Facebooku

 

Nezestarni.cz

Přihlášení

Hrackovna.cz

Poslední komentáře

Možná jste jedni z těch, kteří klasické mýdlo na praní definitivně odepsali jako nemoderní a setkávají se s ním už pouze u svých babiček. V poslední době ale mýdlo na praní hlásí svůj velký comeback... Doba pokročila a většina z nás už není pasivními konzumenty reklam, které na nás ze všech stran útočí. A tak víme, že spoustu věcí si můžeme vyrobit doma mnohem levněji a s respektem k životnímu prostředí. To samozřejmě platí také o pracích prášcích, a tak není divu, že prací mýdla se opět dostávají do našeho povědomí – vždyť jsou nejen levná, ale také šetrná k citlivé a dětské pokožce a nezatěžují ani naše životní prostředí.


Česká mýdla na praní

Oblíbený Jelen už zdaleka není jediným pracím mýdlem na českém trhu. Díky malým českým mýdlárnám a poctivým mýdlařům dnes máme na našem trhu k dispozici poměrně širokou škálu pracích mýdel. Vybírat můžeme z mýdel i mýdlových vloček na čistě rostlinném základě, ale sáhnout můžeme i po klasickém mýdlu z hovězího tuku. Dokonce si můžeme vyzkoušet mýdlový prací prášek s bělicími účinky. 

Marseillské prací kostky a vločky

Marseillská prací mýdla a vločky se tradičně již od 16. století vyrábí v jižní Francii v okolí města Marseille. Jsou 100% přírodní, z čistě rostlinných olejů a samozřejmě zcela šetrná k životnímu prostředí. Speciálně se tato mýdla doporučují pro praní dětského prádla, aby se zabránilo podráždění citlivé pokožky. Jsou však vhodná na praní všech textilií, zvláště pak na jemné prádlo (záclony, krajka, vlna, hedvábí apod.). Existují v podstatě dva druhy marseillských mýdel – s vysokým podílem olivového oleje (zelené mýdlo) a s olejem palmovým a kokosovým (krémově bílé mýdlo), z něhož jsou vyráběny i tzv. mýdlové vločky.


Použití pracího mýdla a vloček
 
Mýdlo se dodává ve formě kostek, které je třeba předem nastrouhat a rozpustit, dále ve formě vloček, které stačí už jen rozpustit, nebo jako hotový tekutý přípravek (rozpuštěné vločky). Na ruční praní tedy rozpusťte 1 hrst vloček ve 2 litrech horké vody a vyperte. Pro praní v pračce si předem připravte tekutý prací prostředek rozpuštěním 2 hrstí vloček v 1 litru horké vody, nechte rozpustit a uchovejte v lahvi. Před použitím důkladně protřepejte a nalijte 100 ml tohoto přípravku do dávkovače v pračce.


Mýdlo na skvrny

Existují také speciální mýdla na skvrny, která si spolehlivě poradí i s nečistotami, s nimiž si běžný prací prášek ani klasické mýdlo příliš neví rady. Stačí jednoduše skvrnu potřít mýdlem, nechat přibližně půl hodiny působit a poté buď opláchnout vodou, nebo vložit spolu s ostatním prádlem do pračky. Mýdlo na skvrny je účinné na skvrny od tuku, majonézy, ovoce, trávy, vína, kávy, čaje, čokolády, rtěnky, ale i krve nebo inkoustu.

Mýdlový sliz

Z mýdel či mýdlových vloček lze vyrobit i tzv. mýdlový sliz / gel, který je díky přidané prací sodě velmi účinný.

Recept: 200 g mýdla/ vloček, 150 g prací sody v prášku
Mýdlo nastrouháme na kuchyňském struhadle a nasypeme do kyblíku s cca 1 litrem vroucí vody a za stálého míchání necháme rozpustit. Pokud se nám mýdlo špatně rozpouští, je vhodné použít tyčový mixér. Poté přidáme 5 až 10 litrů vroucí vody a následně za stálého míchání přidáme sodu. Nakonec směs necháme zchladnout, aby se vytvořil tzv. sliz (někdy to trvá pár hodin, někdy až 48 hodin). Vody můžeme nalít více či méně - podle toho, jak hustý a koncentrovaný chceme sliz mít. Podle hustoty slizu pak upravujeme samozřejmě dávkování (cca 250 - 500 ml na pračku podle špinavosti prádla). Pro ještě lepší prací účinek lze při teplotě 60 °C a více použít i perkarbonát sodný, což je zcela ekologické bělidlo a zároveň i odstraňovač skvrn. Místo klasické aviváže pak použijeme trochu octu či zředěné kyseliny citronové.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Spolupracující firmy

Kosmetika a kapsle s živým kolagenem od Nezestarni.cz

Není kolagen jako kolagen. Kolagen je pro každého člověka nepostradatelnou součástí pokožky, vazů, šlach, kostí, kloubů, pojivových tkání, svalů, oči, nehtů, vlasů, apod. Postupem věku se nám jeho tvorba v těle snižuje, navíc nám ubývá i vlivem kouření, stresu, nevyspání, různých nemocí, únavy, přepracování, zvýšené tělesné námahy i sportu. U žen se bohužel přestává tělesný kolagen „vyrábět“ s příchodem menopauzy. Ze začátku se přirozené snižování tvorby kolagenu projevuje nenápadně, poznáme to díky sušší, napnutější pokožce, množícím se vráskám a povislé kůži i ochabujícím svalům. Postupem času jsme mnohem častěji unaveni, přibývají bolesti kolen, kloubů, mění se chemie mozku, více marodíme a rekonvalescence po nemoci trvá mnohem déle než za mlada. 

Módní oblečení

Brumlik.cz

Návody, rady, tipy

Nová kniha Balení dárků

Kdy je dárkem už jen to, že je dárek zabalený? No přece, když ho zabalíte podle některého z návodů z knihy Balíme dárky. Nová kniha tvořivého nakladatelství Metafora.cz vyšla v těchto dnech. Najdete v ní 30 skvělých návodů na stylové a originální balení dárků. Po pár lekcích už zaručeně o Vánocích a na oslavách každý pozná, že tak skvěle zabalený dárek musí být jen od vás:)

Testování, recenze

Recenze SIGNATURE II EDP

Parfémovaná voda SIGNATURE II EDP je jako dračice mezi vůněmi. Silná, pronikavá, intenzívní. Poslední dvě testované parfémované vody se dají přirovnat k mírnému vánku a vichřici. Takový byl mezi nimi rozdíl. MARIYAM EDP jemná jako vánek pro ženy křehké, romantické, tajemné a SIGNATURE II EDP od stejné značky Royal Diwan Group, ale vůně, která svou silou skoro až „vyrazí dech“. Parfém určitě není pro „šedé myšky“. Naopak vynikne na ženě odvážné, extravagantní, sebevědomé, úspěšné...

Upoutávky

ActiMaris patří do lékarničky každé rodiny

Co se říká o odřeninách a jiných šrámech? Ať si je zbytečně nezakrýváme, aby k nim měl vzduch co nejlepší přístup a rychleji se hojily. A právě aktivní kyslík obsažený v přípravcích ActiMaris urychluje hojení rány. Přitom se tak děje šetrně bez zbytečné chemie. Roztok ActiMaris čistí rány šetrně, neštípe a nepálí. Což je dobrá zpráva hlavně pro děti.

Matrace

ProTibet.cz

www.ActiMaris.cz

Venilafi.cz 2015 - všechna práva vyhrazena