^Zpět nahoru

logo

Reklama 180px

Venilafi.cz na FB

Herní koutek na Facebooku

 

Nezestarni.cz

Přihlášení

Hrackovna.cz

Návody, rady, tipy

Bílé nebo černé nitě pro domácí i profesionální šití

V každé domácnosti i šicím koutku mají černé a bílé nitě své místo. Potřebujeme je nejčastěji. Kromě barvy je důležité, aby nitě měly univerzální využití, byly pevné, dobře se navlékaly do jehly v ruce nebo ve stroji. Prima-obchod.cz nabízí ekonomické provedení kvalitních polyesterových nití v bílé nebo černé variantě pro běžné domácí šití, ale i pro profesionální krejčové a šičky.

Možná jste jedni z těch, kteří klasické mýdlo na praní definitivně odepsali jako nemoderní a setkávají se s ním už pouze u svých babiček. V poslední době ale mýdlo na praní hlásí svůj velký comeback... Doba pokročila a většina z nás už není pasivními konzumenty reklam, které na nás ze všech stran útočí. A tak víme, že spoustu věcí si můžeme vyrobit doma mnohem levněji a s respektem k životnímu prostředí. To samozřejmě platí také o pracích prášcích, a tak není divu, že prací mýdla se opět dostávají do našeho povědomí – vždyť jsou nejen levná, ale také šetrná k citlivé a dětské pokožce a nezatěžují ani naše životní prostředí.


Česká mýdla na praní

Oblíbený Jelen už zdaleka není jediným pracím mýdlem na českém trhu. Díky malým českým mýdlárnám a poctivým mýdlařům dnes máme na našem trhu k dispozici poměrně širokou škálu pracích mýdel. Vybírat můžeme z mýdel i mýdlových vloček na čistě rostlinném základě, ale sáhnout můžeme i po klasickém mýdlu z hovězího tuku. Dokonce si můžeme vyzkoušet mýdlový prací prášek s bělicími účinky. 

Marseillské prací kostky a vločky

Marseillská prací mýdla a vločky se tradičně již od 16. století vyrábí v jižní Francii v okolí města Marseille. Jsou 100% přírodní, z čistě rostlinných olejů a samozřejmě zcela šetrná k životnímu prostředí. Speciálně se tato mýdla doporučují pro praní dětského prádla, aby se zabránilo podráždění citlivé pokožky. Jsou však vhodná na praní všech textilií, zvláště pak na jemné prádlo (záclony, krajka, vlna, hedvábí apod.). Existují v podstatě dva druhy marseillských mýdel – s vysokým podílem olivového oleje (zelené mýdlo) a s olejem palmovým a kokosovým (krémově bílé mýdlo), z něhož jsou vyráběny i tzv. mýdlové vločky.


Použití pracího mýdla a vloček
 
Mýdlo se dodává ve formě kostek, které je třeba předem nastrouhat a rozpustit, dále ve formě vloček, které stačí už jen rozpustit, nebo jako hotový tekutý přípravek (rozpuštěné vločky). Na ruční praní tedy rozpusťte 1 hrst vloček ve 2 litrech horké vody a vyperte. Pro praní v pračce si předem připravte tekutý prací prostředek rozpuštěním 2 hrstí vloček v 1 litru horké vody, nechte rozpustit a uchovejte v lahvi. Před použitím důkladně protřepejte a nalijte 100 ml tohoto přípravku do dávkovače v pračce.


Mýdlo na skvrny

Existují také speciální mýdla na skvrny, která si spolehlivě poradí i s nečistotami, s nimiž si běžný prací prášek ani klasické mýdlo příliš neví rady. Stačí jednoduše skvrnu potřít mýdlem, nechat přibližně půl hodiny působit a poté buď opláchnout vodou, nebo vložit spolu s ostatním prádlem do pračky. Mýdlo na skvrny je účinné na skvrny od tuku, majonézy, ovoce, trávy, vína, kávy, čaje, čokolády, rtěnky, ale i krve nebo inkoustu.

Mýdlový sliz

Z mýdel či mýdlových vloček lze vyrobit i tzv. mýdlový sliz / gel, který je díky přidané prací sodě velmi účinný.

Recept: 200 g mýdla/ vloček, 150 g prací sody v prášku
Mýdlo nastrouháme na kuchyňském struhadle a nasypeme do kyblíku s cca 1 litrem vroucí vody a za stálého míchání necháme rozpustit. Pokud se nám mýdlo špatně rozpouští, je vhodné použít tyčový mixér. Poté přidáme 5 až 10 litrů vroucí vody a následně za stálého míchání přidáme sodu. Nakonec směs necháme zchladnout, aby se vytvořil tzv. sliz (někdy to trvá pár hodin, někdy až 48 hodin). Vody můžeme nalít více či méně - podle toho, jak hustý a koncentrovaný chceme sliz mít. Podle hustoty slizu pak upravujeme samozřejmě dávkování (cca 250 - 500 ml na pračku podle špinavosti prádla). Pro ještě lepší prací účinek lze při teplotě 60 °C a více použít i perkarbonát sodný, což je zcela ekologické bělidlo a zároveň i odstraňovač skvrn. Místo klasické aviváže pak použijeme trochu octu či zředěné kyseliny citronové.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Spolupracující firmy

Hýčkejte své nejmenší v bambusu

Bambus je naprosto úžasný a pro kůži něžný materiál. Kdo už bambus na těle okusil, nechce nic jiného. Dospělí bambus nejčastěji využívají ve formě spodního, prádla funkčních triček, ale jeho obliba a využití se rychle rozšiřuje na mnoho dalších typů oblečení. Bambus výborně saje, větrá, hřeje i chladí, má antiseptické schopnosti, výborně se pere, rychle schne... Pro jeho vysoké kvality i hebkost při doteku ho najdete i na výrobcích pro miminka a malé děti české značky SWEET MONKEY. Plenky, plenkové kalhotky, punčocháčky i legíny můžete aktuálně nakupovat s 20% slevou, více info v článku níže.

Módní oblečení

Brumlik.cz

Testování, recenze

Recenze - nejlepší je bambusová osuška

Prohlášením v nadpisu bych mohla celou recenzi ukončit, protože nad bambusovou osušku prostě není. Ale musí to být materiál s vyšším podílem bambusu, než bavlny a hlavně žádné jiné příměsi, než bavlna. Nedávno jsem hledala bambusové oblečení a při bližším zkoumání se ukázalo, že si obchodníci vykládají pojem bambusové tričko každý jinak. Pro některé je bambusové tričko prapodivný materiál, který si k bambusu pár procenty přičichl a zbytek může být třeba polyamid. Pak si můžete o hebkosti a přirozené antiseptičnosti bambusu nechat pouze zdát. Protože je situace s kvalitou oblečení a obuvi v českých obchodech dost hrozná, rozhodla jsem se psát i negativní recenze, ale to bude příště. Dvě testované osušky z bavlny a bambusu jsou výborné.

ProTibet.cz

www.ActiMaris.cz

Venilafi.cz 2015 - všechna práva vyhrazena