^Zpět nahoru

logo

Reklama 180px

Venilafi.cz na FB

Herní koutek na Facebooku

 

Nezestarni.cz

Přihlášení

Hrackovna.cz

Poslední komentáře

Zahrádkářská sezóna je v plném proudu a záhonky se pomalu připravují na to vydat ze sebe to nejlepší, co mohou. Každý zahradník má plné ruce práce, aby rostlinkám nic nechybělo. Dostatečná zálivka, přihnojování a také pravidelná likvidace plevele. Zelení příživníci, kteří ubírají živiny a místo na záhoně rajčatům, okurkám, nebo květinám. Ale i mezi těmito parazity se najdou originály, které mají i jiné využití, než jako zelenou přísadu do kompostu. Jednou takovou raritou je rostlinka s malými drobnými lístky, která vysílá dlouhé šlahouny do co nejširšího okolí. Během velmi krátké doby tak zvládne okupovat poměrně rozsáhlé území. Jedná se o rostlinu s latinským názvem stellaria media. Čeští zahrádkáři a znalci rostlin jí znají pod názvem ptačinec žabinec.


Jedná se poléhavou rostlinu rostoucí do výšky okolo 5 centimetrů. Jen velice výjimečně se vybičuje k výšce 30 cm. Vyhledává dobře pohnojené půdy bohaté na humus. Byť budí dojem trvalky, je jednoletá, maximálně dvouletá. Záleží pouze na tom, kdy vyroste z drobného, zhruba 1,5 mm velkého semínka. Její drobné bílé kvítky jsou na zahradách k vidění prakticky celý rok. Semínka tak do půdy padají průběžně. Pokud zrovna jsou vhodné podmínky pro naklíčení, semínka vydrží odpočívat v půdě do té doby, než nastane optimální doba.

Ptačinec zdobí zahradu malými zelenými lístečky vejčitého tvaru, které díky průběžné klíčivosti semen zaručují rostlině stálou zelenost. Lze se s ním setkat v oblastech od nížin až do horských poloh. Kdekoliv zakoření, okamžitě začne zemi pokrývat souvislou zelenou dekou.


Každý zahradník reaguje obvykle vráskami na čele a touhou okamžitě tuto zelenou záplavu zlikvidovat. Mnozí ani neví, jaký klenot mu doma vyrostl. Jedná se o bylinku, která je velmi bohatá na nejrůznější vitamíny a stopové prvky, jako je jsou vitamíny C, E, B1, B2, selen, železo, zinek, draslík, třísloviny a mnohé další látky. Šťáva lisovaná z kvetoucích lodyh má výrazné močopudné účinky, používá se k léčení kožních problémů a tlumí projevy revmatismu. Doporučené dávkování je čtyřikrát denně 1 kávová lžička před jídlem. 

Jedná se nejen o velmi prospěšnou léčivku, ale zároveň i chutnou přísadu do salátů. Křehké lístky rovněž slouží jako alternativa špenátu, koření do polévek nebo pomazánek. Mnozí chovatelé exotického ptactva ho používají jako zelenou složku krmiva pro své svěřence. Možná právě proto je jedno z označení rostliny ptačí salát.

I když lidská fantazie mu přidělila i jiná nelichotivá pojmenování, jako například hadí tlama, kuří moc nebo „pochcaný Honza“, rozhodně stojí za to dát ptačinci šanci ukázat, co všechno umí. Protože toho rozhodně není málo.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Spolupracující firmy

Kosmetika a kapsle s živým kolagenem od Nezestarni.cz

Není kolagen jako kolagen. Kolagen je pro každého člověka nepostradatelnou součástí pokožky, vazů, šlach, kostí, kloubů, pojivových tkání, svalů, oči, nehtů, vlasů, apod. Postupem věku se nám jeho tvorba v těle snižuje, navíc nám ubývá i vlivem kouření, stresu, nevyspání, různých nemocí, únavy, přepracování, zvýšené tělesné námahy i sportu. U žen se bohužel přestává tělesný kolagen „vyrábět“ s příchodem menopauzy. Ze začátku se přirozené snižování tvorby kolagenu projevuje nenápadně, poznáme to díky sušší, napnutější pokožce, množícím se vráskám a povislé kůži i ochabujícím svalům. Postupem času jsme mnohem častěji unaveni, přibývají bolesti kolen, kloubů, mění se chemie mozku, více marodíme a rekonvalescence po nemoci trvá mnohem déle než za mlada. 

Módní oblečení

Brumlik.cz

Návody, rady, tipy

Jak úspěšně prodávat na Facebooku

Jak je možné, že někdo prodá zdánlivě vše, co nabídne i za vyšší ceny a jiný se marně snaží prodat své zboží levně a zájem je nízký? Úspěšný prodej závisí na tom, jak prodáváte a komu prodáváte.

Testování, recenze

Recenze – drogerie až domů

Naprosto souhlasím se všemi reklamami, ve kterých se hlásá, že v dnešní době už není potřeba vláčet se s těžkými pracími prášky a s další drogérií z obchodů. Na internetu nakoupíte všechno, dovezou vám to pěkně až na práh domu a nakoupíte dokonce i výrazně levněji a kvalitněji, než v našich super a hyper marketech v akcích.

Upoutávky

Český komínový systém Prima Komín

Moderní komíny už nejsou obří zděné stavby, zabírající uvnitř rodinných domků velký prostor. Zvláště pak komínové systémy od českého výrobce Primakomín s.r.o. Jde o poměrně lehké, snadno smontovatelné komínové sestavy. Využít je můžete uvnitř domu, ale z vnější strany domu. A hodí se do novostaveb, dřevěných domků i do starších domů.

Matrace

ProTibet.cz

www.ActiMaris.cz

Venilafi.cz 2015 - všechna práva vyhrazena