^Zpět nahoru

logo

Venilafi.cz na FB

Herní koutek na Facebooku

 

Nezestarni.cz

Přihlášení

Hrackovna.cz

Návody, rady, tipy

Jak se dobře vyspat?

Spánek je jednou ze základních lidských potřeb. V minulosti chodili lidé spát "se slepicema". Jak se setmělo, zalehli do peřin a spali dřív než zuli boty vedle postele. Donutila je k tomu jednak únava z těžkého pracovního dne, a pak také vysoká cena svíček a prostředků na svícení všeobecně.

Kdo by neznal ty nepříjemné stavy, kdy váš nos připomíná vodovod a zásoby drogerií v širokém okolí pleníte nadměrnou spotřebou papírových kapesníků. Navštívila vás zkrátka rýma. Následuje obvykle výprava do lékárny pro kapky, inhalační prostředky a mnohdy i léky na teplotu nebo bolesti hlavy. Přitom mnohdy stačí vyjít na zahrádku, která ukrývá nenápadnou rostlinku s účinky, které mnohdy předčí syntetické léky.


Tento přírodní zázrak se nazývá molice (latinsky plectanthrus). Mezi znalci je ovšem znám pod lidovým označením rýmovník. Jedná se o exemplář z čeledi hluchavkovitých, který na první pohled skutečně připomíná kopřivu. Jeho listy jsou silnější, dužnaté a po jejich rozemnutí vydávají podobné aroma, jako máta nebo meduňka. Ve volné přírodě je rozšířen například na Madagaskaru, ostrovech v Pacifiku nebo oblasti subsaharské Afriky. Existuje mnoho odrůd. Bývají označovány jako kubánské oregano, rýmovník citronový nebo moud purpurový.

V našich zeměpisných šířkách se tato poměrně nenápadná bylinka pěstuje poměrně bez problémů. Má ráda světlo, takže ideálním místem v domácnosti, kde je možno umístit truhlík, jsou okenní parapety. Jediné, na co je dobré dát si pozor, je průvan a nadměrná zálivka. Pouze v teplých letních měsících, kdy umísťujeme rýmovník na zahrádky, snese vydatnější zálivku. Pokud to s vodou přeženete, rostlinka vás upozorní nažloutlou barvou listů.


Díky obsahu přírodních silic působí už samotná rostlinka v květináči jako přírodní repelent. Proto se její pěstování doporučuje zvláště takovým magnetům na komáry, jako je i autor tohoto článku.

Rozemnutím jednoho lístku získáte množství silic, které naprosto přírodním, a také velmi účinným způsobem, potlačují nežádoucí projevy rýmy nebo astmatu, jako jsou zahleněné průdušky nebo ucpaný noc. Ještě silnější účinky má odvar z listů. Kromě již zmiňovaných účinků perfektně pomáhá proti nachlazení, horečkám a bolestem hlavy. Má výrazné desinfekční účinky. Lze ho použít při průjmových onemocněních, žaludečních problémech, střevní kolice nebo při výskytu střevních parazitů.

Výluh lze použít i zevně. Například na ošetření popálenin, odřenin nebo drobnějších kožních pohmožděnin. Gurmáni používají listy jako koření, které dodává neotřelé aroma jehněčímu nebo kuřecímu masu. Rýmovníkový sirup pak perfektně nahradí med jako sladidlo do čaje nebo jako pochutinu k namazání na pečivo.

Drobné sazeničky lze sehnat běžně na tržnicích. Ale to pravé potěšení vám poskytne lék z rostlinky vlastnoručně vypěstované. Sousedi nebo zahrádkáři v okolí určitě mají a rádi dají odnož, která vám udělá coby vlastní výpěstek tu pravou radost.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Spolupracující firmy

Útulné bydlení je základ rodinné pohody

Každý se rád obklopujeme hězkými věcmi. Někdo má rád určitý styl, někdo dává přednost spíše citové hodnotě bytových doplňků. Každý jsme jiný. Pro všechny ale platí, že příjemně vybavený a vyzdobený domov, bude mít pozitivní vliv i na obyvatele i hosty.

Módní oblečení

Brumlik.cz

Testování, recenze

Recenze – drogerie až domů

Naprosto souhlasím se všemi reklamami, ve kterých se hlásá, že v dnešní době už není potřeba vláčet se s těžkými pracími prášky a s další drogérií z obchodů. Na internetu nakoupíte všechno, dovezou vám to pěkně až na práh domu a nakoupíte dokonce i výrazně levněji a kvalitněji, než v našich super a hyper marketech v akcích.

ProTibet.cz

www.ActiMaris.cz

Venilafi.cz 2015 - všechna práva vyhrazena