^Zpět nahoru

logo

Reklama 180px

Venilafi.cz na FB

Herní koutek na Facebooku

 

Nezestarni.cz

Přihlášení

Hrackovna.cz

Poslední komentáře

Kdo by neznal ty nepříjemné stavy, kdy váš nos připomíná vodovod a zásoby drogerií v širokém okolí pleníte nadměrnou spotřebou papírových kapesníků. Navštívila vás zkrátka rýma. Následuje obvykle výprava do lékárny pro kapky, inhalační prostředky a mnohdy i léky na teplotu nebo bolesti hlavy. Přitom mnohdy stačí vyjít na zahrádku, která ukrývá nenápadnou rostlinku s účinky, které mnohdy předčí syntetické léky.


Tento přírodní zázrak se nazývá molice (latinsky plectanthrus). Mezi znalci je ovšem znám pod lidovým označením rýmovník. Jedná se o exemplář z čeledi hluchavkovitých, který na první pohled skutečně připomíná kopřivu. Jeho listy jsou silnější, dužnaté a po jejich rozemnutí vydávají podobné aroma, jako máta nebo meduňka. Ve volné přírodě je rozšířen například na Madagaskaru, ostrovech v Pacifiku nebo oblasti subsaharské Afriky. Existuje mnoho odrůd. Bývají označovány jako kubánské oregano, rýmovník citronový nebo moud purpurový.

V našich zeměpisných šířkách se tato poměrně nenápadná bylinka pěstuje poměrně bez problémů. Má ráda světlo, takže ideálním místem v domácnosti, kde je možno umístit truhlík, jsou okenní parapety. Jediné, na co je dobré dát si pozor, je průvan a nadměrná zálivka. Pouze v teplých letních měsících, kdy umísťujeme rýmovník na zahrádky, snese vydatnější zálivku. Pokud to s vodou přeženete, rostlinka vás upozorní nažloutlou barvou listů.


Díky obsahu přírodních silic působí už samotná rostlinka v květináči jako přírodní repelent. Proto se její pěstování doporučuje zvláště takovým magnetům na komáry, jako je i autor tohoto článku.

Rozemnutím jednoho lístku získáte množství silic, které naprosto přírodním, a také velmi účinným způsobem, potlačují nežádoucí projevy rýmy nebo astmatu, jako jsou zahleněné průdušky nebo ucpaný noc. Ještě silnější účinky má odvar z listů. Kromě již zmiňovaných účinků perfektně pomáhá proti nachlazení, horečkám a bolestem hlavy. Má výrazné desinfekční účinky. Lze ho použít při průjmových onemocněních, žaludečních problémech, střevní kolice nebo při výskytu střevních parazitů.

Výluh lze použít i zevně. Například na ošetření popálenin, odřenin nebo drobnějších kožních pohmožděnin. Gurmáni používají listy jako koření, které dodává neotřelé aroma jehněčímu nebo kuřecímu masu. Rýmovníkový sirup pak perfektně nahradí med jako sladidlo do čaje nebo jako pochutinu k namazání na pečivo.

Drobné sazeničky lze sehnat běžně na tržnicích. Ale to pravé potěšení vám poskytne lék z rostlinky vlastnoručně vypěstované. Sousedi nebo zahrádkáři v okolí určitě mají a rádi dají odnož, která vám udělá coby vlastní výpěstek tu pravou radost.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Spolupracující firmy

Hlíva ústřičná pro přípravu jídel i pro zdraví

Hlíva ústřičná si rychle získala oblibu mezi českými zákazníky. Díky své jemně naslédlé chuti a především výraznému aroma se skvěle hodí jako koření do jídel, ale i v celých kusech či nakrájená na kousky například k pečenému masu, do dršťkové polévky apod. Ještě více ji nejspíš oceníte sušenou a drcenou ve formě prášku, kdy si zachovává své skvělé vlastnosti a pomáhá při mnoha zdravotních obtížích.

Módní oblečení

Brumlik.cz

Návody, rady, tipy

Výrobky z ovčí vlny Merino

Ovčí vlna má skvělé termoregulační vlastnosti. Díky tomu, jak přirozeně tento materiál dýchá, pak například deky v létě chladí a v zimě zahřejí. Pokud trpíte revmatismem, výrobky z ovčí vlny zmírňují potíže a bolesti s touto nemocí spojené. Ovčí vlna Merino je vhodná i pro alergiky.

Testování, recenze

Recenze na živý kolagen Face a vitamin C od Nezestarni.cz

Tak si to představte. Večer uléháte natření živým kolagenem a ráno se probudíte o pár let mladší. Pleť hebká, jemná, skoro jak kdysi dávno v dětských letech. A to už se nacházím v takzvaném zralém věku :) Výrobky z Nezestarni.cz nakupuji a testuji od listopadu loňského roku, kdy jsem začala právě živým kolagenem a postupně přidávala další. Moje nejoblíběnější trojka je živý kolagen Face, kolagenové kapsle a vitamin C, se kterým jsem začala až v únoru. Čekala jsem od něj nejméně a ohromil mě nejvíce.

Upoutávky

Na Ceskevyrobky.cz se nám líbí

Nám se na e-shopu Ceskevyrobky.cz líbí hlavně kvůli skvělým Tatrovkám, které si nejmladší vyhlédl a rozhodně prý letos nesmí pod stromkem chybět. Ale dětské zboží české výroby je jen malou kapkou v moři ryze českých výrobků. Vybavíte si zde domácnost, děti do školy, zahradu, kancelář... Do 12 hodin 16.11. můžete také nakupovat v rámci akce Doprava zdarma. To znamená, že při nákupu nad 300,- neplatíte dopravné.

Matrace

ProTibet.cz

www.ActiMaris.cz

Venilafi.cz 2015 - všechna práva vyhrazena