^Zpět nahoru

logo

Málokdo si dovede představit vánoční nadílku bez knihy. Jeden až dva kousky patří mezi nezbytnou součást dárků. Jsou romány, které patří ke klasice a ještě dovednou vyvolávat vzpomínky na dětství u dospělých a vidinu dobrodružství u dětí. Jedním z nich jsou příběhy rošťáka Toma Sawyera. 

 

Jejich autorem je Samuel Langhorne Clemens. Jméno, které žádnému čtenáři nic moc neřekne. Pro svoji literární činnosti si zvolil pseudonym, pod kterým e proslavil na celém světě. A touto jeho novou identitou nebyl nikdo jiný, než Mark Twain.

Narodil se 30. listopadu 1835 na Floridě. Když mu byly čtyři roky, přestěhovala se rodina do Hannibalu v Missouri. Tam prožil celé své dětství a příhody, které prožil, ho inspirovaly právě k napsání Příběhů Toma Sawyera a Huckleberryho Finna.

Své první spisovatelské začátky absolvoval jako novinář v deníku Hannibal Journal, který vlastnil jeho starší bratr. Pracoval jako přispěvatel a také jako pomocník tiskaře.  Poměrně kuriózní byla skutečnost, že ač se stal Mark Twain renomovaným novinářem a slavným spisovatelem, neměl ukončené ani základní vzdělání a číst a psát se učil až během pracovního procesu.

Měl velký sen – pracovat na parníku na řece Mississippi. Na parník skutečně nastoupil a získal licenci kormidelníka. Jeho lodnická kariéra netrvala dlouho. Vypukla občanská válka a v roce 1861 byla paroplavba přerušena. Mark Twain spolu se svým bratrem Orionem utekl před náborem do armády a usadil se ve Virginia City, kde se oba bratři věnovali hledání stříbra.

O rok později zakotvuje v mostních novinách jako redaktor. V roce 1864 se usazuje v San Franciscu, kde stále pracuje jako novinář. V roce 1865 posílá do slavných The Saturday Press povídku Pověstný skákavý žabák z okresu Calaveras. Vstoupil tím do povědomí širší čtenářské obce. Definitivní místo mezi spisovateli a novináři si vydobyl, když se stal dopisovatelem deníku Sacramento Union a usadil se na Havaji.

Začala tím jeho cestovatelská anabáze. V roce 1868 podnikl cestu po Středomoří. Jeho reportáže formou dopisů vyšly jako ucelený komplet v roce 1869. 

Po návratu do Spojených států se v roce 1870 oženil s Olivií Langdonovou a usadil se v Buffalu a později v Hartfordu v Connecticutu. Tam vytvořil svá nejslavnější díla – Dobrodružství Toma Sawyera, Princ a chuďas, Dobrodružství Huckleberryho Finna nebo Život na Mississippi.

Cestovatelské touze podlehl ještě jednou a v roce 1878 odjel do Evropy. Absolvoval pobyt v Londýně a přednášku na univerzitě v Heidelbergu. Své postřehy opět vydal formou cestovatelských dopisů.

Jak měl čich na zajímavé náměty a oplýval bohatstvím ducha, tak měl až bolestný nedostatek prozíravosti a velké štěstí na špatné investice. Vložil značnou část svého majetku do Paigeova sázecího stroje, který měl sloužit lidem k utrácení peněz v sázkách. Vzhledem ke své poruchovosti ale neuspěl a Twain přišel o své vložené prostředky. Další špatnou investicí bylo nakladatelství Charles L. Webster and Company, které zkrachovalo i přes počáteční úspěchy.

Jeho přítel Henry Huttlestone Rogers ho posléze přiměl k tomu, aby svá autorská práva převedl na svou manželku a zamezil tak exekutorům těžit z jeho děl. Později převzal dokonce správu Twainových financí kompletně.

V roce 1891 podnikl Mark Twain poslední a nejdelší cestu do Evropy, kde absolvoval přednáškové turné. Několik měsíců strávil v Berlíně a dokonce i ve Vídni. Tam měla genezi jeho novela Stirring times in Austria (Vzrušené časy v Rakousku), ve které zachycuje stále se rozmáhající antisemitistické klima. Na závěr jeho pobytu ve Vídni mu poskytl audienci císař František Josef I.

Jako velký milovník techniky a technických novinek se přátelil se dvěma největšími vynálezci své doby – Nikolou Teslou a Thomasem Alva Edisonem.

Jak originálně žil, tak i zemřel. Prohlásil: Na svět jsem přišel s Halleyovou kometou (narodil se zhruba 14 dnů po průletu komety kolem země). A svět opustím také s ní. A měl pravdu. Zemřel 21.4.1910, pouhý den po nejbližším průletu Halleyovy komety kolem Země.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Spolupracující firmy

Kvalitní spodní prádlo, pyžama i bytový textil

Kvalitní spodní prádlo je základem každého outfitu. Především pro udržení zdraví intimních partií, ale i pocit pohodlí patří k důležitým věcem, které nám každý den zpříjemní. Internetový ochod Alysia.cz vybírá své dodavatele pečlivě. Kvalita materiálů i samotného zpracování všech výrobků jsou nejdůležitějšími kritérii při výběru zboží do prodeje. Kromě spodního prádla nabízí obchod také dámské a pánské oblečení a bytový textil.

Módní oblečení

Brumlik.cz

Testování, recenze

Úklidová sada Dishmatic - testování

 

Naši čtenáři testovali úklidovou sadu Dishmatic. Testujících bylo celkem 15, přihlásili se přes naši výzvu. Sada obsahovala 1x násadu s houbičkou, 1x násadu s drátěnkou a 1x násadu s kartáčem. Po zhruba 14 dnech používání sady Dishmatic nám poslali své reakce. Přišlo 15 pozitivních reakcí s pár připomínkami. Všechny reakce si můžete přečíst v tomto článku. Redakce upravovala texty pouze stylově, v obsahu se nic nezměnilo.

ProTibet.cz

www.ActiMaris.cz

Venilafi.cz 2015 - všechna práva vyhrazena