^Zpět nahoru

logo

Reklama 180px

Venilafi.cz na FB

Herní koutek na Facebooku

 

Nezestarni.cz

Přihlášení

Hrackovna.cz

Návody, rady, tipy

Dárky s radostí

Dárek. Věc, která by měla udělat radost především obdarovávanému. Proto je dobré věnovat koupi dárku dostatek času. Vyberete-li dobře, pak tím zároveň sdělujete, že vám na příjemci dárku záleží a znáte ho natolik, že jste se mu trefili do vkusu. Je mnoho faktorů, které výběr pozornosti pro naše blízké ovlivňují. Prvním z nich je bezesporu věk. Jiná věc potěší pubertální dítko, jiná manažera v produktivním věku a naopak jiná babičku, která čeká na vnoučata.

Většina z nás používá k praní prádla prací prášek. Věděli jste, že se na jihu Francie  po generace vyrábějí tradiční tuhé prací kostky, tzv. marseillské mýdlo?


CO JE MARSEILLESKÉ MÝDLO
Výrobní postup marseilleského mýdla a jeho složení byly uzákoněny už v roce 1688 Ludvíkem XVI. a striktně se dodržují dodnes:
1. Marseilleské mýdlo musí být ze 100 % přírodní, pouze z rostlinných olejů a nesmí obsahovat přidaná barviva, vůně, rozpouštědla či konzervanty.
2. Musí obsahovat 72 % rostlinných olejů, což je také číslo, které je vyznačeno na každé mýdlové kostce.  
3. Marseilleské mýdlo musí být šetrné k životnímu prostředí a 100% biologicky odbouratelné; zároveň nesmí obsahovat fosfáty nebo jiné syntetické látky a rovněž nesmí zatěžovat spodní vody a zatěžovat přírodní prostředí.
4. Výrobní postup: mýdlo musí být vařeno v kotli v závislosti na konkrétním zmýdelňovacím procesu nazývaném "marseilleský postup", který zahrnuje pět kroků. Výroba mýdla vařeného v kotli trvá týden až 10 dní.
5. Zeměpisný původ: mýdlo musí být vyrobeno v historické oblasti výroby mýdla, v regionu Marseille.


TRADIČNÍ VÝROBCI
Marius Fabre je jedna z nejznámějších firem, která dodnes vyrábí pravé marseilleské mýdlo. Kořeny této firmy sahají až do roku 1900, kdy muž jménem Marius Fabre založil ve městě  Salon de Provence svou firmu na výrobu mýdel. Dnes se stejnou vášní již čtvrtá generace této rodiny pokračuje v tradiční výrobě marseillského mýdla. Marius Fabre je jedním ze čtyř zakládajících členů sdružení "Union des Professionnels du Savon de Marseille", vytvořené v roce 2011, která hájí a prosazuje autenticitu marseilleského mýdla.

KOSTKY NEBO VLOČKY
Mýdlo se dodává ve formě kostek (až do velikosti 600 g), které je třeba předem nastrouhat a rozpustit, dále ve formě vloček, které stačí už jen rozpustit, nebo jako hotový tekutý přípravek (rozpuštěné vločky).
Podle druhu použitého oleje získá mýdlo i svou barvu. Zelené mýdlo obsahuje vysoký podíl olivového oleje. Krémovou barvu mají mýdla s olejem palmovým a kokosovým, z nichž jsou vyráběny i  mýdlové vločky.


MÝDLA NA PRANÍ I TĚLO
Mýdla i vločky se doporučují pro praní dětského prádla, aby se zabránilo podráždění citlivé pokožky. Jsou ale vhodná na praní všech textilií, zvláště pak na jemné prádlo (záclony, krajka, vlna, hedvábí ...). Díky vynikajícím hydratačním vlastnostem použitého olivového oleje se mýdla používají i na mytí celého těla a pomáhají chránit pokožku před vysušováním.

UNIKÁTNÍ ČERNÉ MÝDLO
Vyrábí se klasickou metodou vařením za tepla ve velkých kotlích. Jeho základem je olivový olej (díky němu má mýdlo tmavě hnědou barvu) a je dostupné buď v tekuté formě (podobné tekutým mýdlům), nebo ve formě tužší pasty, která vzhledem ke své koncentraci vydrží o něco déle než černé mýdlo tekuté.
Mýdlo má díky svým čisticím schopnostem mnohoúčelové použití v domácnosti i na zahradě. Nahradí tak velké množství chemických výrobků, které běžně používáte pro úklid i praní. Navíc je černé mýdlo naprosto ekologické, neobsahuje žádná umělá barviva, parfémy ani konzervanty. Je velice koncentrované, při použití se ředí, proto dlouho vydrží.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Spolupracující firmy

Hlíva ústřičná pro přípravu jídel i pro zdraví

Hlíva ústřičná si rychle získala oblibu mezi českými zákazníky. Díky své jemně naslédlé chuti a především výraznému aroma se skvěle hodí jako koření do jídel, ale i v celých kusech či nakrájená na kousky například k pečenému masu, do dršťkové polévky apod. Ještě více ji nejspíš oceníte sušenou a drcenou ve formě prášku, kdy si zachovává své skvělé vlastnosti a pomáhá při mnoha zdravotních obtížích.

Módní oblečení

Brumlik.cz

Testování, recenze

Úklidová sada Dishmatic - testování

 

Naši čtenáři testovali úklidovou sadu Dishmatic. Testujících bylo celkem 15, přihlásili se přes naši výzvu. Sada obsahovala 1x násadu s houbičkou, 1x násadu s drátěnkou a 1x násadu s kartáčem. Po zhruba 14 dnech používání sady Dishmatic nám poslali své reakce. Přišlo 15 pozitivních reakcí s pár připomínkami. Všechny reakce si můžete přečíst v tomto článku. Redakce upravovala texty pouze stylově, v obsahu se nic nezměnilo.

ProTibet.cz

www.ActiMaris.cz

Venilafi.cz 2015 - všechna práva vyhrazena